Wiercenie w drewnie – wymagane narzędzia i wiertła

Wiercenie w drewnie

Drewno to naprawdę wdzięczny materiał. Jest na tyle plastyczny, by nie sprawić żadnych problemów w obróbce. Oczywiście praca nie obędzie się bez podstawowych elektronarzędzi, wśród których najważniejszym jest wiertarka (lub wiertarko-wkrętarka) i zestaw akcesoriów. W które należy się zaopatrzyć? Zachęcamy do lektury, aby otrzymać odpowiedź na to pytanie.

Kompletny zestaw wierteł do drewna

Istnieje kilka rodzajów wierteł. I mają one różne zastosowanie. Kompletny zestaw wierteł do drewna zawiera modele:

– kręte, które posiadają dwie krawędzie skrawające oraz ostrze centrujące do zapobiega ślizganiu się wiertła po powierzchni materiału;

– spiralne, które wiercą na większą głębokość, a jednocześnie zachowują wymagany poziom precyzji;

– płaskie, które ze względu na kształt są w stanie wywiercić otwory o większej średnicy;

– cylindryczne, które stosuje się do tworzenia płaskich otworów nieprzelotowych (np. pod montaż zawiasów puszkowych).

Do czego przyda się zestaw otwornic do drewna?

Oprócz tego warto jeszcze zakupić otwornice. Różnią się one od standardowych wierteł kształtem i wielkością. Przypominają trochę puszkę z zębami. Zestaw otwornic do drewna przydaje się wtedy, gdy istnieje potrzeba wykonania otworów o dużych średnicach (do 210 mm). Wobec tego są właściwie niezbędne przy remontach łazienek czy tworzenia zamocowań gniazd elektrycznych. Nie może więc ich zabraknąć w żadnym profesjonalnym warsztacie – także przydomowym.

Wykorzystanie zestawu wierteł do drewna w praktyce

Po zaopatrzeniu się w niezbędne elementy można przystąpić do pracy. Przed wierceniem należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego wiertła. Potem należy zmierzyć i zaznaczyć lokalizację przyszłych otworów, a także sprawdzić grubość drewna. Wiedza na ten temat może ułatwić pracę.

Wiertło z zestawu wierteł do drewna ustawia się pod niewielkim kątem na samym środku oznaczonego punktu. Początek wiercenia powinien być bardzo delikatny. Niewielka prędkość oraz nacisk pozwalają uniknąć poślizgu lub nierównych otworów. Ponadto zbyt duża prędkość wiertła może spowodować przypalenie materiału. Podczas procesu warto odchylać urządzenie do tyłu co jakiś czas, aby pozbyć się wiórów oraz trocin spod trzonka.

Na samym końcu trzeba zmniejszyć prędkość wiercenia, aby nie spowodować uszkodzenia drewna. Aby dowiedzieć się, kiedy wiertło zbliża się do drugiej strony elementu, można okleić trzon wiertła na odpowiedniej wysokości.

Czego się wystrzegać?

Choć wydaje się to oczywiste, należy wystrzegać się jednego podstawowego błędu: zestaw otwornic do drewna oraz zwykłych wierteł nie nadaje się do zastosowania w metalu i innych twardych materiałach. Wówczas można uszkodzić nie tylko swój sprzęt, ale także obrabiany element. Należy jednocześnie nadmienić, że otwornice nadają się do wiercenia w tworzywach sztucznych.

Wiercenie w naturalnym materiale może być nie tylko przydatne, ale też bardzo przyjemne. Nawet podstawowy zestaw wierteł do drewna znacząco ułatwi pracę. Dlatego warto w niego zainwestować przed realizacją własnych projektów.