Rolety i żaluzje, czym się różnią

żaluzje

Żaluzje i rolety to jedne z wielu metod przysłonięcia okien. Pełnią co najmniej dwie funkcje: dekoracyjną i użytkową. Mogą pojawić się na oknach samodzielnie, bez dodatków w postaci zasłon i firanek albo razem z nimi, tworząc bogaty element aranżacji przestrzeni mieszkalnej. Wbrew pozorom i żaluzje, i rolety mogą dekorować okna o rozmaitym kształcie, dostępne są również w wielu kolorach. 

Żaluzje i rolety,  podobieństwa i różnice

Do produkcji klasycznych rolet stosuje się zwykle wysokiej jakości tkaniny naturalne, takie jak: bawełna czy len, ale też wzbogacone sztucznymi włóknami, poliestrem czy polamidem. Z uwagi na funkcję użytkową tkaninę pokrywa się dodatkowo apreturą, warstwą ochronną, która ma na celu stworzenie naturalnej bariery przed zabrudzeniami, wilgocią, działaniem promieni słonecznych. Wszak rolety stosuje się również w kuchniach i tam potrzebują one specjalnej ochrony. Obok klasycznych rolet dużym powodzeniem cieszą się rolety rzymskie, składające się w harmonijkę oraz rolety weneckie układające się w miękkie i efektowne fałdy. Do ich produkcji stosuje się zarówno tkaniny syntetyczne jak i naturalne. 

Żaluzje natomiast, w swojej najprostszej formie są coraz rzadziej stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych a częściej w biurowych, wykonuje się je z aluminium. Jednak aktualnie coraz częściej, szczególnie do domów żaluzje produkuje się z tworzyw sztucznych, z drewna oraz materiałów skóropodobnych. 

Oprócz rolet wewnętrznych, montowanych w mieszkaniach, na rynku funkcjonują również rolety zewnętrzne, montowane na oknach od strony elewacji. Zwykle łączą one aluminium z PVC. Ich funkcja użytkowa poszerzona jest często o właściwości antywłamaniowe. 

Czyszczenie i odkurzanie rolet i żaluzji

Rolety, dzięki apreturze odporne są na kurz, tłuszcz i zabrudzenia, ale okresowo i one muszą zostać odkurzone i odświeżone. Najprostszym sposobem, dopuszczalnym przez producentów, jest przetarcie ich wilgotną szmatką i pozostawienie do naturalnego wyschnięcia. Niektóre z modeli rolet można odkurzać końcówką szczotkową odkurzacza. W pełni można wyprać natomiast rolety rzymskie i można zrobić to w zwykłej pralce. 

Żaluzje najlepiej czyścić specjalnym szczotkami, które wnikają w przestrzenie pomiędzy lamelkami i są w stanie w miarę dokładnie je wyczyścić. Można również przecierać je delikatnie wodą z detergentem, a z pewnością warto je często odkurzać ściereczką czy szczoteczką. 

Zarówno żaluzje jak i rolety prezentują się na oknach estetycznie, właściwy dobór kształtu i koloru nada każdemu pomieszczeniu urody i charakteru. 

Jeżeli potrzebujesz usługi doboru rolet wraz z ich montażem na Śląsku, odwiedź poniższe strony:

https://monirol.pl/rolety-zaluzje-markizy-bramy-katowice/

https://monirol.pl/rolety-zaluzje-markizy-bramy-sosnowiec/

https://monirol.pl/rolety-zaluzje-markizy-bramy-zabrze/

https://monirol.pl/rolety-zaluzje-markizy-bramy-gliwice/

https://monirol.pl/rolety-zaluzje-markizy-bramy-bytom/

https://monirol.pl/rolety-zaluzje-markizy-bramy-ruda-slaska/