Nowoczesne rodzaje oświetlenia – jak udekorować nimi nasz dom?

oświetlenie

Odpowiedni wystrój wnętrza powinien być ważny dla każdej osoby posiadającej swoje mieszkanie lub dom. Wybór mebli dopasowanych do kolorów ścian, kanap, foteli i stolików to świetna przygoda dla osób lubiących aranżowanie pomieszczeń. Często jednak zapominamy o świetle, a to ono jest jednym z ważniejszych aspektów wieczorami, ponieważ wprowadza nas w prawidłowy nastrój oraz pomaga w wykonywaniu różnych czynności o późnych porach.

Posiadamy wiele typów oświetlenia. Zaczynając od tego podstawowego, jakim są lampy główne, mające za zadanie oświetlić cały zakres pomieszczenia, kończąc na światełkach dekoracyjnych wprowadzających nas jedynie w ciekawy klimat. Postaramy się wymienić tutaj kilka obecnie panujących trendów w świecie lamp i wskazać, które z nich najlepiej umieścić w jakim pomieszczeniu.

Modne lampy wiszące dla różnych pomieszczeń

Lampy wiszące to niekoniecznie duże i szerokie żyrandole z nieskończoną liczbą kloszy. Coraz częściej odchodzi się od tego typu lamp w swoich domach i przechodzi się do czegoś prostszego. No właśnie, prostota. To ona rządzi w świecie oświetlenia, ale i nie tylko. Dążymy do wytworzenia jak największego minimalizmu, oczywiście z zapewnieniem takiej samej, a nawet większej funkcjonalności. 

Zdecydowanie najczęściej wybierane są lampy o dwóch najprostszych kształtach. Chodzi tutaj o kule oraz sześciany. Niektóre modele składają się po prostu z jednego klosza, do którego wchodzi zaledwie jedna żarówka. Tego typu lampa dobrze sprawdzi się w sypialniach, gdyż wystarczająco oświetli nam małe pomieszczenie, a w razie potrzeby zawsze możemy zwiększyć sobie światło przy użyciu lampki nocnej. Warto również wspomnieć, że kupując żarówkę z możliwością przyłączenia się do WiFi, możemy bez problemu regulować poziom jasności w naszej lampie. 

Wyróżniamy jeszcze lampy posiadające kilka zwisających kloszy o prostych kształtach umieszczonych na jednym kinkiecie. To rozwiązanie dobrze sprawdzi się do salonów bądź naszych jadalni.

pomieszczenie

Oświetlenie podtynkowe

Lampki umieszczane z reguły w suficie podwieszanym to zdecydowana konieczność w nowszym budownictwie. Tego typu oświetlenie raczej nieprędko wyjdzie z mody, a potrafi wiele wnieść w kontekście naszego oświetlenia. Przeważnie światełka te kojarzą nam się z kołem, jednak ostatnimi czasy coraz modniejsza staje się oprawa led kwadratowa. Decydując się na oprawy kwadratowe z możliwością przyłączenia do sieci, możemy gasić i świecić lampki z poziomu telefonu, grupować je, sterować ich jasnością oraz barwą. 

Tego typu oświetlenie wprowadza niesamowity klimat i zastanawiając się, czy warto umieszczać je w domu, śmiało podpowiadamy, że bezapelacyjnie tak.

Doświetlanie pomieszczeń – gra istotną rolę czy jest jedynie dodatkiem?

Od razu warto zaznaczyć, że światło może relaksować. Osoby lubiące odpoczywać w klimacie sztucznego oświetlenia, stosując taśmy led, mogą poczuć się bardzo komfortowo. Tego typu dekoracje możemy stosować niemal wszędzie. Świetnie spisuje się w łazience jako uzupełnienie dla opraw kwadratowych, a także w kuchni, gdzie znakomicie podświetla nasze meble.

Ten typ światełek możemy spotkać również w okolicy łóżka, co nadaje niesamowitego, relaksującego klimatu w sypialni.