superjednostka

Nowoczesne osiedla, potężne bloki- oto obiekty, które na mapie współczesnych miast zajmują miejsce bardzo ważne. Katowice, stolica Górnego Śląska, to miasto wyjątkowe. To właśnie tu znajduje się jeden z największych bloków mieszkalnych w całej Polsce. Blokiem tym jest Superjednostka, od lat ciesząca się statutem samodzielnego osiedla. Wzniesiony w latach 1967 – 1972 według projektu Mieczysława Króla, potężny blok zdobiący ścisłe centrum miasta, to jeden z ważniejszych symboli Katowic.

Uwagę przyciąga m. in. jego lokalizacja, tuż w pobliżu słynnego ronda i tak znanych obiektów, jak Spodek czy Pomnik Powstańców Śląskich. Blok ten ma aż 61 metrów wysokości, a jego powierzchnia użytkowa to 37 349 m². Długość loku to ponad 180 m. W tak wielkim bloku znajdują się 762 mieszkania, 9 klatek schodowych oraz 12 wind. Co ciekawe, windy nie zatrzymują się tu na każdym piętrze, lecz na co trzeciej kondygnacji. Przejście przez cały budynek możliwe jest tylko na piętrach: 2, 8 i 14.

Wszystko to sprawia, że Superjednostka wciąż pozostaje jednym z najciekawszych i najbardziej intrygujących bloków, jakimi mogą się pochwalić Katowice. Z pewnością warto się jej uważniej przyjrzeć, gdyż jest ona jednym z najważniejszych symboli na terenie stolicy Górnego Śląska.