Jak wybrać odpowiedni kocioł gazowy dwufunkcyjny?
Gaz jest jednym z najpopularniejszych paliw do ogrzewania mieszkań i domów. Polacy bardzo chętnie decydują się na ogrzewanie gazowe, ponieważ jest nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne. Jedną z pierwszych decyzji, jakie należy podjąć zmieniając ogrzewanie na gazowe, jest wybór pieca. Jakie właściwości i parametry kotła warto brać pod uwagę?
Czym jest piec gazowy dwufunkcyjny?
Ten popularny typ kotła jest urządzeniem służącym do podgrzewania wody na potrzeby instalacji ogrzewania – stosuje się go w mieszkaniach, domach jednorodzinnych, jak również lokalach użytkowych. Piece gazowe dwufunkcyjne zasilane są gazem ziemnym, co jest bardzo wygodne, ponieważ nie wymaga składowania opału, jak to ma miejsce w przypadku wielu innych typów ogrzewania. Zamknięta komora spalania w kotle pełni dwie funkcje – po pierwsze podgrzewa wodę w kaloryferach, dostarczając ciepło pomieszczeniom, a po drugie zapewnia dostęp do ciepłej wody w kranach. Istnieją też piece z otwartą komorą spalania – wówczas powietrze potrzebne do spalania gazu jest pobierane z otoczenia, w którym są zamontowane. Przy tym typie kotła szczególnie ważne jest jednak zapewnienie bardzo dobrej wentylacji w kotłowni. Warto też wyposażyć się w czujnik tlenku węgla.
Kupno kotła dwufunkcyjnego – na co zwracać uwagę?
Do najistotniejszych parametrów pieca gazowego należą m.in. moc kotła, rodzaj paliwa, a także klasa energetyczna. Piece gazowe dwufunkcyjne kupuje się z myślą o określonej powierzchni ogrzewanych pomieszczeń. Potrzebną moc kotła należy zatem obliczyć jeszcze przed dokonaniem zakupu. Przy obliczaniu mocy cieplnej, jaką powinien charakteryzować się kocioł CO, należy wziąć przede wszystkim pod uwagę zarówno wielkość lokalu, jak i materiały użyte do izolacji jego ścian zewnętrznych. Nie bez znaczenia jest też klasa energetyczna pieca, od której będzie zależała jego energooszczędność. Znakowanie klas w kotłach CO wygląda podobnie jak w przypadku sprzętu AGD – klasa jest wyrażana za pomocą pierwszych liter alfabetu i plusów. Klasa A++ oznacza, że piec jest bardziej energooszczędny niż ten z klasy A lub B.
Piec dwufunkcyjny a instalacja gazowa
Niezbędnym warunkiem pracy kotła dwufunkcyjnego gazowego jest dostęp do sieci gazowej. Obecnie w wielu budynkach nie ma instalacji gazowej – dotyczy to zwłaszcza nowszych inwestycji, powstałych w ciągu kilku ostatnich lat, a także domów położonych z dala od miasta. Czy brak instalacji gazowej w budynku wyklucza możliwość założenia ogrzewania na gaz ziemny? Absolutnie nie. Istnieje możliwość kupienia lub wynajęcia specjalnego zbiornika na gaz, który należy cyklicznie uzupełniać.